SCRUM – rámec agility

SCRUM – rámec agilného prístupu

Čo je SCRUM? Je to v dnešnej dobe jednoznačne najpoužívanejšie metodikou agilného riadenia projektu. 86% užívateľov agilných metód ho používa – zdroj: Status Quo Agile 2014.

Vytvorili ho Ken Schwaber a Jeff Sutherland v roku 1990. Posledný vezre Scrum Guide je tu.

Samotný názov v sebe skrýva metaforu s hrou rugby. „Scrumage“, čiže „mlynček“ predstavuje hernú situáciu, keď sa zhromaždia celý tím a spoločne sa v mlyne snaží získať / udržať loptu. V danej situácii musí celý tím tlačiť rovnakým smerom, čo je práve príhodná metafora pre Scrum tím.

„Nositeľmi“ SCRUMu sú dnes predovšetkým dve organizácie:

Obe organizácie vykonávajú svoje vlastné konferencie, kurzy a certifikácie. Certifikačná schéma Scrum Alliance popisujeme tu , Scrum.org potom tu .

SCRUM – základný princíp

SCRUM vychádza z troch pilierov:

  • Transparentnosť (transparency),
  • Kontrola (inspection),
  • Adaptácia (adaptation).

Zjednodušene – všetci by mali mať jasný prehľad o tom, čo a prečo sa robí av akom je to stave. Potom prebieha v krátkych periódach kontrola, či je stav vyhovujúce a v prípade potreby sa dejú zmeny – adaptácie.

Daný procesný rámec využíva iterácie zvanej „Šprinty“ s presne danou dobou trvania (typicky 1 až 2 týždne, nie dlhšie ako 1 mesiac). Na konci každého šprinte by mal byť hotový produkt (resp. Jeho časť), na ktorú je možné získať spätnú väzbu od zákazníka (a potenciálne ju nasadiť do prevádzky).

Scrum tím sa skladá z role Product Owner (vlastník produktu), vývojového tímu (development team) a z role Scrum Master (zvyčajne sa neprekladá).

Tieto tímy sú sebeorganizované (self-organizing) a multifunkčné (cross-functional):

  • Sebeorganizované tímy si určujú samy, ako najlepšie vykonávať svoju prácu. Nikto v tomto smere tím neriadi – nemá manažéra.
  • Multifunkčné tímy majú vo svojom rámci všetky kompetencie potrebné pre dosiahnutie práce bez závislosti na ostatných, ktorí nie sú súčasťou tímu.

Vyššie uvedený tímový model je navrhnutý tak, aby optimalizoval flexibilitu, kreativitu a produktivitu. Takto nastavené tímy sa osvedčili ako veľmi efektívny.

Scrumové tímy dodávajú produkty iteratívne a postupne a tým maximalizujú možnosti spätnej väzby. Prírastkové dodávky „hotového“ produktu zaisťujú, že je vždy k dispozícii potenciálne užitočná a použiteľná verzia pracovného produktu.

Je potrebné si uvedomiť, že SCRUM je nástroj ako každý iný a na niečo teda vhodný je a na niečo nie je.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Shopping Cart